UWCA Presidents

Wayne Grzymkowski 2014/15
Phil McCraley 2013/14
Chad Dewey 2012/13
Jolene Rose 2011/12
Travis Osmond 2010/11
Bill Gilson 2009/10
Boyd Kitchen 2008/09
Ira Bickford 2007/08
Joel Merritt 2006/07
Carl Bott 2004/06
Vince Pace 2003/04
Chad Reid 2002/03
Jon Meikle 2001/02
Lynn Christensen 2000/01
Pat Fosse 1999/00
Dean Winward 1998/99
Clair Allen 1997/98
Steve Westover 1996/97
Larry Maxfield 1995/96
Jody Gale 1994/95
Kent Bateman 1993/94
Jim Gish 1992/93
Craig Searle 1991/92
Rod Campbell 1990/91
Blaine Jones 1989/90
Larry Jeffery 1988/89
Ron King 1987/88
Matt Swan 1986/87

Outstanding Weed Supervisor

Aaron Eager 2013
Kevin Bailey 2012
Ron Johnson 2011
Quintin Lewis 2010
Jerry Caldwell 2009
Jack Marchant 2008
Bill Gilson 2007
Phil McCraley 2006
James Nielsen 2005
Joel Merritt 2004
Tim Higgs 2003
Larry Hardy 2002
John R. Williams 2001
Mike Johnson 2000
Richard Jones 1999
Tom Egleston 1998
Bob Garrett 1997
Cloyd Hess 1996
Milt Billiings 1995
James Parks 1994
Craig Searle 1993
Jerry Bryant 1992
Jack Herring 1991
Tim Richins 1990
Hugh Bringhurst 1989
Dale Workman 1988
Earl Slack 1987

Outstanding Weed Worker

Mark Anderson 2013
Bart Staples 2012
David Cottle 2011
Carl Gurr 2010
Mike Johnson 2009
Mark Ashcroft 2008
Steven Smith 2007
Jack Miur 2006
Rosanne Fillmore 2005
Ian Torrence 2004
Ira Bickford 2003
Carl Memmott 2002
Pat McGann 2001
Rick Shaw 2000
Calvin Lasson 1999
Bert Webster 1998
Merrill Clark 1997
Pat Fosse 1996
Alan Bangerter 1995
Phil Toone 1994
Gary Wilson 1993
Miles Jensen 1992
Keith Boyer 1991
Wallace Sjoblom 1990
John Potter 1989
Bill Davis 1988
Garn Holbrook 1987

Outstanding Weed Board

Cache County 2013
Uintah County 2012
Tooele County 2011
Juab County 2010
San Juan County 2009
Tooele County 2008
Sanpete County 2007
Wasatch County 2006
Salt Lake County 2005
Box Elder County 2004
Iron County 2003
Iron County 2002
Grand County 2001
Tooele County 2000
Washington County 1999
Carbon County 1998
Wasatch County 1997
Salt Lake County 1996
NONE 1995
Uintah County 1994
Weber County 1993
Washington County 1992
Iron County 1990
Utah County 1989

Presidential Award

Stephen Burningham 2010
Steve Dewey 2009
Robert Thompson 2005
Larry Maxfield 2002
Keller Christensen 1999
Merrill Clark 1994

Environmental Stewardship Award

James Nielsen 2013
Joel Merritt 2012
Brian Black 2011
Jake Fosgren 2010
Sage Fitch 2009
Jim Bowns 2008
Matt Meccariello 2007
James Barnhill 2006
Boyd Kitchen 2005
Kara Dohrenwend 2004
Jerry Coldwell 2003
Dawn Gatherum 2002
Chad Reid 2001
Jan Anderson 2000
Dawn Holzer 1999
Tamara Naumann 1998
Tim Higgs 1997
Darrell Cook 1996
Jeff Banks 1995
Dean Miner 1994
Jody Gale 1993
Doug Reid 1993

Biological Control Award

Wright Robinson 2013
Steve Smith 2012
Eric Bingham 2011
Amber Richmond 2007
Tim Higgs 2006
Gregg Abbot 2005
Craig Serle 2004
Dawn Holzer 2003

Weed Supervisor Appreciation

Jerry Caldwell, Bill Mace, Phil McCraley, Corey Ransom & Ralph Whitesides 2013

Sustaining Members

Alligare
BASF Corporation
CPS Northwest
DOW Agrosciences
E.I. DuPont & Company
Helena Chemical Company
Intermountain Farmers Association
Norstar Industries
SSI Maxim
USDA Forest Service

 

Copyright © 2011 Utah Weed Control Association